Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Što je lumen

Novosti i najave

Tihana

Vjerujemo da ste često čuli za i naišli na riječ lumen, ali sigurno se niste zapitali što je zapravo lumen, gdje se i zašto koristi. Stoga, u nastavku članka donosimo detaljan opis pojma lumen koji je zapravo jedan od osnovnih pojmova korišten u svijetu svjetla, odnosno rasvjete.

Što je lumen?

Lumen (oznaka: lm) je mjera količine vidljive svjetlosti koju emitira svjetiljka. Koristi se za određivanje svjetline žarulje. Tako primjerice, tipična žarulja za uporabu kod kuće može  imati izlazne lumene između 300-500 lm, dok reflektori s visokim napajanjem mogu imati izlaz lumena veći od 20.000 lm. Dakle, kada kupujete žarulju i provjerite količinu lumena, ona vam omogućuju da zapravo kupite količinu svjetlosti koju želite. Stoga kod kupovine morate razmišljati o lumenima, a ne kako se često smatra, o vatima. Vati su mjerna jedinica za snagu i mjere potrošnju energije. Što je viša razina snage, svjetlo je jače. S energetski učinkovitim žaruljama kao što su LED žarulje, stvari su malo drukčije. Jedna LED žarulja od 5 W može stvoriti dovoljno lumena kako bi zamijenila žarulju od 30 W, te je baš zato važno pogledati i usporediti lumene i vate. Stoga je kod LED rasvjete najvažnija oznaka količina lumena. Tako LED žarulja od 600 lumena daje jednako svjetlosti kao klasična žarulja od 48 W, no u isto vrijeme troši i manje od 10 W električne energije.


Značenje pojma lumen

Riječ lumen dolazi od istoimene latinske riječi i doslovno znači svjetlost. Taj naziv se danas ipak ne koristi u tom smislu, već ima malo stručnije značenje. Stoga je lumen kod rasvjete mjerna jedinica za svjetlosni tok u Međunarodnom sustavu jedinica (SI) i ubraja se u izvedene jedinice. Određuje se kao svjetlosni tok što ga u prostorni kut od jednog steradijana šalje (emitira) svjetlosni izvor kojemu je svjetlosna jakost u svim smjerovima jednaka jednoj kandeli (cd). 

Koliko je lumena potrebno za kvadratni metar prostora?

Koliko optimalne rasvjete treba proizvesti svjetlost ovisi o mnogim čimbenicima. U principu, veća svjetlosna snaga preporučuje se za rad ili za aktivnosti s povećanom koncentracijom. Boje namještaja također imaju velik utjecaj na percepciju svjetlosti. Tamne nijanse namještaja, zidova i podova upijaju više svjetla od svijetlijeg okruženja. U nastavku donosimo preporuke za pojedine prostorije.


Svjetlina od 100 do 150 lm/m² preporučuje se u hodnicima i na stepenicama. U slučaju zavojitih stubišta, intenzitet svjetlosti trebao bi biti malo veći kako bi se izbjegli padovi ili neke druge nezgodne situacije.


Svjetlina od oko 100 lm/m² preporučuje se u dnevnom boravku i svim ostalim dnevnim prostorijama. Ovo se često smatra kao referentna vrijednost za osnovnu rasvjetu. Ako imate svijetao namještaj, i uz manje lumena po kvadratnom metru (npr. 75 lm/m²), prostorija i dalje može ostavljati dojam dobro osvijetljene. Uz osnovnu rasvjetu, u dnevnim prostorima često postoje i drugi izvori svjetlosti poput ambijentalnih rasvjetnih tijela, LED traka i druge ukrasne rasvjete.


Svjetlina od oko 100 lm/m² također se preporučuje u blagovaonici. Svjetiljka instalirana točno iznad stola osigurava dobro osvjetljeni stol za blagovanje. Čak i u slučaju da vaša stropna rasvjeta u blagovaonicama iznosi više od 100 lm/m², ostaje mogućnost prigušivanja – pa o toj opciji vrijedi razmisliti prije ugradnje. Ovo se naravno ne odnosi samo na rasvjetu u blagovaonicama – mogućnost reguliranja svjetla uz dimabilne žarulje je praktična u bilo kojem prostoru.


U kuhinji se preporučuje intenzitet svjetlosti od 250 – 300 lm/m² – takvo svjetlo bi trebalo osigurati dobru “radnu rasvjetu”. Kao potpora osnovnom svjetlu, a i zbog bolje raspodjele svjetla u prostoriji, ispod zidnih ormarića mogu se ugraditi i LED trake, koje će prostoriji dati poseban ugođaj.


U kupaonici se također preporučuje intenzitet svjetlosti od 250 – 300 lm/m². Kombinacija stropnog svjetla i osvijetljenog ogledala (ormarića) omogućuje odabir željene svjetline prema potrebi.

Odnos između lumena i temperature boje

Kada kupujete žarulje, morate uzeti u obzir ne samo vrijednost lumena rasvjetnog uređaja, već i njegovu temperaturu boje. Za one koji ne znaju, temperatura boje odnosi se na određenu boju svjetlosti koju isijava žarulja. Različiti rasvjetni uređaji bacaju različita sjenčanja na objekte u okruženju. Te nijanse mogu varirati od toplih crvenih i narančastih koje proizvode žarulje s niskim temperaturama boje, do bijelih i plavo-bijelih koje emitiraju svjetiljke s višim temperaturama boje. Temperatura boje mjeri se u kelvinima (K).

Koliko će svjetlo žarulje izgledati jako ovisi i o boji sjaja koju emitira. Na primjer, dvije žarulje mogu imati potpuno iste vrijednosti lumena. No, žarulja s nižom temperaturom boje proizvodi žućkasti sjaj, dok žarulja s višom temperaturom boje može proizvesti sjaj koji oponaša prirodno svjetlo. Svjetlo druge žarulje će izgledati svjetlije od žarulje koja daje žućkasti ili crvenkasti odsjaj predmetima u okruženju.


Kako možete izmjeriti potrebne lumene?

Svjetlina svjetlosti koju isijava određeni izvor svjetlosti ili količina vidljive svjetlosti u određenom području mjeri se pomoću luminometra. Možda ćete morati znati količinu lumena po kvadratnom metru u vašem domu prije nego što promijenite svjetla. Na primjer, ako postojeća svjetla u vašem domu nisu dovoljno jaka, podatak o količini lumena će vam pomoći prilikom određivanja lumena u vašim novim rasvjetnim tijelima. Možda ćete također trebati osigurati određenu količinu jačeg osvjetljenja za određene prostore u domu kao što je blagovaonica.


Koliko lumena ima sijalica od 100W?

Recimo da želimo žarulju koja će dati jednako svjetlosti kao klasična od 100 W, trebamo žarulju s 1600 do 1800 lumena, a takve LED žarulje troše 20-ak W ili manje. Što je veći broj lumena, više svjetlosti ćemo dobiti od te žarulje ili, kako je još nazivamo, sijalice. Klasična sijalica od 100 W ima 1,500 lumena, a LED od 10 W isto toliko


Više lumena ili vata?

Energetski učinkovite žarulje, poput LED žarulja imaju više lumena i manje vata. Najučinkovitija svjetla proizvode najviše svjetla (lumena) koristeći najmanju količinu električne energije (vata).

Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i