Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Tko je izumio žarulju

Novosti i najave

Tihana

Do jednostavnog pritiska prekidača i uključivanja rasvjetnog tijela, odnosno žarulje, vodio je malo duži put kojem su prethodili razni izumi i dostignuća. Mi smo itekako toga svjesni zahvaljujući Nikoli Tesli koji je ako ne i najviše, uvelike doprinio razvoju električne energije koju koristimo danas, a i mnogih drugih izuma. Međutim, u ovom članku nećemo pisati o Tesli, već ćemo spomenuti njegovog najvećeg rivala, Thomasa Edisona za kojeg se i danas smatra da je izumio žarulju, no, je li tome tako, provjerite u nastavku.

Kada je izumljena žarulja?

Često ćete naići na podatak da je žarulja izumljena 1879. godine i da ju je izumio Thomas Alva Edison. Ipak Edison nije bio jedini zaslužan za ovaj veliki izum. Naime, ono što je Edison sigurno napravio jest to da je napravio prvu komercijalno praktičnu žarulju sa žarnom niti. On nije bio ni prva ni jedina osoba koja je pokušavala izumiti žarulju sa žarnom niti. Zapravo, neki povjesničari tvrde da je bilo više od 20 izumitelja žarulja sa žarnom niti prije Edisonove verzije. 


Osnovnu ideju korištenja električne energije za stvaranje svjetlosti prvi je istražio prije više od 200 godina engleski kemičar Humphrey Davy. Pokazao je da kada električna struja teče kroz žice, njihov otpor uzrokuje zagrijavanje do točke u kojoj emitiraju svjetlost. Eksperimentirao je s elektricitetom i izumio električnu bateriju. Stoga se smatra da je godine 1802. Humphry Davy izumio prvo električno svjetlo. Kad je spojio žice na svoju bateriju i komad ugljika, ugljik je svijetlio, stvarajući svjetlost. Njegov izum bio je poznat kao električna lučna lampa. No, također je identificirao ključni problem za stvaranje prve praktične ‘lampe sa žarnom niti’: pronalaženje jeftinog materijala koji bi pružao dovoljno svjetlosti i trajao puno sati. 


Tijekom sljedećih sedam desetljeća, drugi su izumitelji također stvorili "žarulje", ali se nije pojavio dizajn za komercijalnu primjenu. Američkom izumitelju Thomasu Edisonu često se pripisuje da je stvorio rješenje 1879. godine: žarulja s ugljičnom niti. Ipak, britanski kemičar Warren de La Rue riješio je znanstvene izazove gotovo 40 godina ranije. Zatvorio je smotanu platinastu nit u vakuumsku cijev i kroz nju pustio električnu struju. Dizajn se temeljio na konceptu da će visoka točka taljenja platine omogućiti rad na visokim temperaturama i da će ispražnjena komora sadržavati manje molekula plina koje bi reagirale s platinom, poboljšavajući njezinu dugovječnost. Budući da je izabrao skupu platinu za filament i nailazio na poteškoće u postizanju dobrog vakuuma rezultat se pokazao neekonomičnim.   



Godine 1850. engleski fizičar po imenu Joseph Wilson Swan napravio je "žarulju" tako što je stavio karbonizirane papirnate niti u vakuumsku staklenu žarulju. Do 1860. imao je prototip koji radi, ali nedostatak dobrog vakuuma i odgovarajuće opskrbe električnom energijom rezultirao je žaruljom čiji je životni vijek bio prekratak da bi se smatrala učinkovitim proizvođačem svjetla. Međutim, 1870-ih su postale dostupne bolje vakuumske pumpe i Swan je nastavio s eksperimentima na žaruljama. Godine 1878. Swan je razvio dugotrajniju žarulju koristeći tretirani pamučni konac koji je također uklonio problem ranog potamnjenja žarulje. Upotreba relativno debelih filamenata ipak je dovela do brzog izgaranja. Edisonova kombinacija dizajna tanke ugljične niti s boljim vakuumom učinila ga je prvim koji je riješio i znanstvene i komercijalne izazove u dizajniranju žarulja.


Dana 24. srpnja 1874. godine medicinski električar iz Toronta po imenu Henry Woodward i njegov kolega Mathew Evans podnijeli su kanadski patent. Napravili su svoje svjetiljke u različitim veličinama i u oblicima karbonskih šipki koje su smještene između elektroda u staklenim cilindrima ispunjenim dušikom. Woodward i Evans pokušali su komercijalizirati svoju svjetiljku, ali nisu uspjeli. Na kraju su svoj patent prodali Edisonu.


Prva električna žarulja

Godine 1878. Thomas Edison započeo je ozbiljno istraživanje razvoja praktične žarulje sa žarnom niti i 14. listopada 1878. Edison je podnio svoju prvu patentnu prijavu za "Poboljšanje električnih svjetala". Međutim, nastavio je testirati nekoliko vrsta materijala za metalne niti kako bi poboljšao svoj izvorni dizajn i do 4. studenoga 1879. podnio je još jedan američki patent za električnu svjetiljku koja koristi karbonsku nit ili traku smotanu i spojenu na platinu kontaktne žice. Dana 31. prosinca 1879. Thomas Alva Edison po prvi je put javno predstavio svoju žarulju sa žarnom niti, osvijetlivši ulicu u Menlo Parku u New Jerseyu. Interes publike za ovaj događaj bio je toliko velik da je željeznička kompanija tom prilikom organizirala posebne vlakove prema Menlo Parku.


Iako je patent opisivao nekoliko načina stvaranja ugljičnog filamenta, uključujući korištenje pamučnog i lanenog konca, drvene iverice, papira smotanog na razne načine, tek nekoliko mjeseci nakon što je patent odobren, Edison i njegov tim otkrili su da karbonizirani bambus žarna nit može trajati više od 1200 sati. Ovo otkriće označilo je početak komercijalno proizvedenih žarulja, a 1880. tvrtka Thomasa Edisona, Edison Electric Light Company, počela je plasirati svoj novi proizvod.


Koliko je koštala žarulja?

Godine 1881. žarulja je koštala jedan dolar — oko 23 dolara u današnjem novcu, što je za neke radnike bilo jednako dnevnici.

Koliko je trajala prva žarulja?

Thomas Edison radio je na poboljšanju karbonskih niti. Do 1880. godine, korištenjem većeg vakuuma i razvojem cijelog integriranog električnog sustava rasvjete, produžio je vijek trajanja svoje žarulje na 1200 sati i počeo proizvoditi izum brzinom od 130 000 žarulja godišnje.

Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i