Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Maximizirajte uživanje vaših solarnih panela.

Novosti i najave

Tihana

Snaga, veličina i broj solarnih panela u kućnoj fotonaponskoj elektrani imaju ključan utjecaj na to koliki udio vaše potrošnje električne energije će biti u mogućnosti pokriti.

U prethodnim člancima našeg serijala o fotonaponu objasnili smo razlike između monokristalnih i polikristalnih tipova solarnih panela i detaljno smo razmotrili mogućnosti njihovog postavljanja. U današnjem članku detaljnije ćemo razmotriti dodatne važne parametre koje treba uzeti u obzir pri nabavi fotonaponskih članaka. Govorit ćemo o njihovoj snazi, veličini i broju.


Snaga solarnih panela

Snaga fotonaponja ovisi o nekoliko čimbenika, a jedan od njih je sunce. Kada sjaji, u našim geografskim uvjetima, na površinu zemlje dolazi otprilike 1 kW solarnog energije po četvornom metru. Fotonapon može pretvoriti otprilike 17 % te energije u električnu energiju. Snaga se mjeri u jedinicama wattpeak (Wp) i označava koliko vati panel proizvede kad ga u tom trenutku pune sunčevi zraci. Za predodžbu: tri do četiri solarna panela mogu godišnje proizvesti otprilike 1 MWh električne energije. Trenutna snaga međutim, značajno utječe, posebno dva faktora:

Osvjetljenje – važi da niže svjetlosne uvjete prate i niža proizvedena struja. Pri visokom oblačenju snaga panela može pasti i do 95% u odnosu na idealno stanje. Razina svjetlosnog uvjeta razlikuje se ovisno o godišnjem dobu, ali i geografskoj širini. Bolji uvjeti prevladavaju na jugu i srednjoj Europi, dok su lošiji, na primjer, u Skandinaviji.

Temperatura – viša temperatura ne znači automatski i veću snagu solarnih panela. Optimalna temperatura je oko 25 stupnjeva Celzija. U vrućim ljetnim danima, kada temperatura doseže čak 50 stupnjeva Celzija, trenutna snaga fotonapona može pasti i do 20%. S manjom snagom treba računati posebno u zimskim mjesecima.



Veličina solarnih panela

U našoj ponudi možete pronaći solarne panele različitih veličina. Najčešći dimenzije obuhvaćaju one koji su visoki između 170 i 230 centimetara, dugih između 100 i 115 centimetara, a njihova širina se kreće oko 3 do 4 centimetara. Standardna površina običnog panela tako varira između 170 i 265 centimetara kvadratnih. Razlike u učinkovitosti solarnih panela pri razlici od desetaka centimetara u ukupnoj površini razlikuju se u redovima postotaka. Učinkovitost manjih panela iznosi oko 17%, a većih 21%. U vezi s instalacijom i opterećenjem krova, treba uzeti u obzir i to da solarni panel nije lagan, prosječno teži od 20 do 30 kilograma.

Broj solarnih panela

Ukupan broj solarnih panela koje odlučite nabaviti trebala bi utjecati prije svega dva faktora: prostor koji imate na raspolaganju i željena snaga cijelog vašeg fotonaponskog sustava. Naravno, vrijedi jednostavno pravilo: što više panela instalirate, to veće snage možete očekivati. Jedan solarni panel može proizvesti otprilike 250 do 450 kilovatsatnih sati energije godišnje. Sami po sebi, mogu pokriti godišnju potrošnju energetski učinkovitog hladnjaka i perilice suđa zajedno.



Izračun približne godišnje proizvodnje električne energije iz solarnih panela

Ako pretpostavimo prosječnu godišnju snagu jednog solarnog panela od 300 Wp, lako možemo napraviti procjenu snage cijelog sustava za jednu godinu ovisno o broju panela:

počet panelů

roční výkon soustavy

1

300 Wp, 0,3 MWh

3

900 Wp, 0,9 MWh

6

1 800 Wp, 1,8 MWh

9

2 700 Wp, 2,7 MWh

12

3 600 Wp, 3,6 MWh

15

4 500 Wp, 4,5 MWh

20

6 000 Wp, 6 MWh


Maksimalna snaga bez potrebne licence

Ako nabavite veći broj panela, vaša kućanstva će se značajno približiti energetskoj neovisnosti, posebno u razdoblju od ožujka do studenog, kada su uvjeti za proizvodnju električne energije iz fotovoltaike najbolji. Međutim, imajte na umu da snaga fotonaponske elektrane ne bi smjela biti veća od 10 000 Wp, odnosno 10 kWp. To odgovara otprilike 33 fotonaponska panela. U ovom ograničenju vlasniku ne treba licenca za rad fotonaponske elektrane. Također, za istu granicu (10 kWp) vrijedi oslobađanje od poreza na dohodak ako želite isporučivati električnu energiju u distribucijsku mrežu.

Razmislite o prodaji električne energije u distribucijskoj mreži

Kod sveobuhvatnog razmatranja snage, veličine i broja solarnih panela, preporučujemo i pregled zapisa o potrošnji električne energije iz posljednjih nekoliko godina. Također razmislite želite li prodavati dio solarne energije u distribucijsku mrežu. Pomoću tablice gore možete jednostavno izračunati koliko posto potrošnje električne energije u vašem kućanstvu će solarna energija moći pokriti.

Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i