Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Instalacija i ugradnja utičnica

Novosti i najave

Tihana

Pronaći bilo kakvog majstora u današnje vrijeme postao je pravi izazov. Međutim, za instalaciju utičnica, nije potrebno tražiti električara, već je možete sami postaviti ili zamjeniti.

Kako instalirati utičnicu?

Prije nego krenemo s učenjem o samom postavljanju i ugradnji utičnica, prvo moramo naučiti da postoje dvije vrste, odnosno dva tipa utičnica: 

  1. Nad glavom ili vanjske, postavljene izravno na površinu zida. Instalacija se može izvesti na gotovo bilo kojoj površini (opeka, beton, drvo itd.). 
  2. Ugradbene, kako i sam naziv ukazuje, one se ugrađuju u zidove, za razliku od vanjskih koje se postavljaju na površinu zida.

Da biste temeljito shvatili kako pravilno instalirati novu utičnicu kod kuće ili zamijeniti staru, morate prije svega proučiti njezine komponente. Sve utičnice prodaju se unaprijed sastavljene. Stoga ćete tijekom instalacije sve sami rastaviti. Glavne komponente otvora su baza, provodni dio i dekorativna prednja ploča. Osnova je izrađena od keramike ili visokokvalitetne plastike. Na njega su pričvršćeni svi elementi - vodljivi dijelovi i prednja ploča.

Električne instalacije u kući jednostavno se postavljaju, ali žičani spojevi moraju biti pažljivo napravljeni kako bi se osigurala sigurnost i pravilan rad. Žica koja izlazi iz utičnice može stvoriti ozbiljnu opasnost od požara ili električnog šoka. To se često događa i obično je rezultat nepravilnih veza ili neispravnih priključnih uređaja. Najsigurniji način za spajanje žica je pomoću priključnih stezaljki izlazne stezaljke ili stražnjih stezaljki ako imaju vijčanu stezaljku. Stražnji priključci koji nemaju vijak za pričvršćivanje na žicu nisu sigurni jer se žica može otpustiti iz utičnog spojnog elementa.

Zamjena i montiranje utičnice za struju

1. korak: Provjerite električne instalacije kuhinje i kupaonice. Zbog velike mogućnosti izlijevanja vode, ove instalacije zahtijevaju dodatne sigurnosne mjere. Ove smjernice se također preporučuju za nedovršene prostore, vanjske prostore i šupe, praonice rublja i bilo gdje drugdje u blizini umivaonika, vrućih kadica i drugih izvora vode. U najmanju ruku, trebat će vam utičnica koja uključuje GFCI (prekidač strujnog kruga uzemljenja), koji se također naziva RCD sklopka (zaštitni uređaji diferencijalne struje). To će isključiti napajanje ako se smoči.

2. korak: Zaštitite se od šoka. Spriječite strujni udar poduzimajući sigurnosne mjere:

  • Koristite alate s gumenim ručkama
  • Nosite cipele s gumenim potplatom
  • Ne dirajte golom kožom metalne ili druge vodljive površine, uključujući sonde za multimetar.

3. korak: Okrenite prekidač ili uklonite osigurač koji napaja utičnicu na kojoj ćete raditi. Ako niste 100% sigurni koji izvor napajanja isključiti, isključite cijeli dom i radite s ručnom svjetiljkom.

4. korak: Testirajte napon. Nikad nemojte pretpostaviti da su žice mrtve bez testiranja. Najprije testirajte strujni krug kako biste potvrdili da alat radi, a zatim testirajte krug na kojem radite. Ako dobijete očitanje napona, utičnica je još uvijek pod naponom i na njoj se ne može raditi.

5. korak: Uklonite staru utičnicu. Nakon što ste sigurni da je napajanje isključeno, odvidajte prednju ploču stare utičnice i izvucite je iz zidne kutije. Da biste odvojili žice od utičnice, odvidajte terminale tek toliko da možete skliznuti žičanu petlju s njih.



Spajanje utičnice za struju 

1. korak: Identificirajte priključke pod naponom, nulu i uzemljenje utičnice. Standardna moderna utičnica za korištenje u kućanstvu trebala bi imati tri terminala za spajanje odgovarajućih žica. 

2. korak: Prilagodite svoj plan ako ima više terminala. GFCI (RCD) utičnica ima dva seta terminala.. Priključci za opterećenje (obično označeni žutom trakom) koriste se za spajanje drugih uređaja na GFCI zaštitu.

3. korak: Skinite krajeve žica. Ako su žice izlizane ili izrezane, odrežite oštećenje, a zatim skinite otprilike 2 cm izolacije. To možete učiniti pomoću skidača (rippera) žice ili noža. Pazite da izbjegnete urezivanje metala žice, koje može kasnije uzrokovati električne kvarove. Neke utičnice imaju ugrađenu vodilicu: postavite žicu u kratki utor na stražnjoj strani i označite kraj utora kao točku trake. Imajte na umu da ovaj vodič može biti za "push-in" konektor umjesto preporučene metode omatanja. Ako su tri žice zatvorene u jedan PVC omotač, pronađite kraj gole bakrene žice za uzemljenje. Zgrabite ovo kliještama i povucite prema dolje kako biste otvorili šav jakne kako biste pristupili ostalim žicama.

4. korak: Savijte krajeve žice u obliku ručke za kišobran. Najbolji način da osigurate svoje žice je da ih omotate oko vijčanih stezaljki. Da biste se pripremili za to, savijte ogoljeni kraj u obliku slova U, tako da će čvrsto stati oko cijelog vijka. Skidači žice imaju rupe u sebi za tu svrhu. Uvucite kraj žice unutra i uvijte. Ako nemate skidač žice, upotrijebite kliješta za igle. Mnoge utičnice imaju konektore ili male rupice ispod terminala koje drže žicu opružnom stezaljkom. Ako koristite ovo, sve što trebate učiniti je gurnuti žice u rupe. Međutim, ove stezaljke mogu izgubiti napetost i na kraju oslabiti vezu.

5. korak: Omotajte žice oko vijaka u smjeru kazaljke na satu. Svaka žica treba čvrsto nalijegati oko svog terminala, sa sve tri strane U-zavoja u bliskom kontaktu. Zamotajte ih u smjeru u kojem se vijak zateže (obično u smjeru kazaljke na satu) za maksimalni kontakt s navojima vijka. Prije nego što to učinite, budite oko 700% sigurni da koristite ispravnu žicu: Kabel pod naponom je smeđi, neutralni kabel je plavi, kabel za uzemljenje je zeleno-žuti.

6. korak: Gurnite žicu ispod plastičnog držača. Većina utičnica ima male plastične izbočine ispod kojih možete ugurati žice kako biste ih učvrstili na mjestu. Ako ovo ne radi dobro, još jednom provjerite skidanje žice: 

  • Žica koja je u kontaktu s terminalom trebala bi biti potpuno gola. Ako izolacija dodiruje terminal, skinite je.
  • Dio koji je uvučen ispod držača treba biti izoliran. Ako je gola, odrežite kraj žice.

7. korak: Zategnite vijke terminala. Odvijačem zategnite svaki vijak dok ne pritisne žicu. Zategnite dovoljno za čvrstu vezu, tako da se žica ne može pomaknuti s mjesta, ali nemojte zatezati maksimalnom silom.

8. korak: Omotajte utičnicu električnom trakom. Za dodatnu sigurnost, omotajte utičnice sa strane izolir trakom kako biste smanjili mogućnost kontakta sa žicom ako se ikada olabavi. Vaša utičnica je sada spremna za ponovno umetanje u zid. Ako ste upravo instalirali GFCI utičnicu, upotrijebite testni gumb kako biste potvrdili da sigurnosna značajka radi. Kada je test aktiviran, multimetar bi trebao očitati nulti napon iz utičnice.

Gdje ugraditi utičnice?

Mjesto utičnice iznimno je važno. Standardno mjesto ugradbene utičnice cca. 30 cm od poda. Međutim, preporuča se ugradnja na više od jednog metra u kupaonicama. Prilikom renoviranja postojećeg stana ili kuće lakše je odrediti gdje postaviti zidne utičnice. Kada gradite od nule, teško je predvidjeti kakav će biti raspored namještaja, a također morate uzeti u obzir koliko električne opreme planirate u prostoriji.

Najsigurnije je ugraditi duplu utičnicu sa svake strane prozora, uz radijator, koji ujedno funkcionira i kao razdjelnik. Također se preporučuje kupnja pametne utičnice kojom možete upravljati putem WiFi-a ili Bluetooth-a. Preporučljivo je postaviti utičnice s obje strane kreveta u spavaćoj sobi, što će biti od velike pomoći pri korištenju noćnih svjetala. No, također je dobro u kuhinji ugraditi barem dvije utičnice u visini ploče za kuhanje.

Koliki je trošak postavljanja i ugradnje utičnica?

Cijena električarskih usluga ovisi o mnogim faktorima kao što su stanje elektroinstalacija (je li u pitanju popravak postojeće elektroinstalacije ili adaptacija / novogradnja), način montaže (montaža u ciglu, beton, armirani beton, knauf), hitnost, količina posla (npr. broj rasvjetnih tijela koje treba instalirati.), koji materijal će se koristiti (postoje jeftiniji i skuplji elektromaterijal, a o vašem budžetu ovisi koji ćete odabrati)

Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i