Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Boja svjetla i primjena u praksi

Novosti i najave

Tihana

Možda se nikada dosad niste zapitali koliko boja svjetla, odnosno svjetlosti postoji i ima li boja kakav utjecaj na naše raspoleženje. U nastavku članka pročitajte više o tome što je boja svjetlosti, koje postoje i kakav utjecaj imaju na naše raspoloženje.

Temperature boje svjetla

Temperatura boje koristi se za označavanje boje izvora svjetlosti u usporedbi s bojom svjetlosti „crnog tijela“, odnosno crne boje. „Crno tijelo“ idealizirano je čvrsto tijelo, primjerice od platine, koje ne reflektira nikakvo zračenje. Stoga, ono apsorbira svu svjetlost koja padne na njega. Kad se polako ugrijava, prolazi kroz niz različitih boja – od tamnocrvene, crvene, narančaste, žute i bijele do svijetloplave. Što je veća temperatura, to je boja bliža bijeloj.

Kada je riječ o izboru rasvjete, postoji mnogo različitih marki i imena modela, ali postoji jedna stvar koja je ista kod sve rasvjete, odnosno svjetlosti: temperatura boje. Temperatura boje je prikladan način za grupiranje rasvjete u slične grupe boja. Što je niža temperatura boje izvora svjetlosti, to će izvor biti topliji ili crveniji. Što je viša temperatura boje, bit će hladnija ili više plava. Naime, temperatura boje svjetla je izražena u Kelvinima o čemu pišemo u sljedećim odlomcima.



Boja svjetla - razlaganje svjetlosti na boje

Okolinu doživljavamo ne samo kao svjetlost i tamu, svjetlo i sjenu, već i bojama. Svjetlost koju isijava žarulja ima intrinzičnu boju. Poznata je kao boja svjetlosti i određena je temperaturom boje u Kelvinima (K). Što je veća temperatura, svjetlost je kako smo već naglasili bjelja tj. „hladnija“ (naginje prema plavkastoj). Žarulja s žarnom niti ima temperaturu boje od 2700K i smatramo ju „toplim“ izvorom, a fluorescentne cijevi prve generacije (koje pamtimo po plavičastoj svjetlosti) imaju 6500K i govorimo o „hladnoj“ svjetlosti. Boja svjetlosti mora se uskladiti s razinom rasvijetljenosti, jer se u prostorima niske razine osvijetljenosti ugodnije osjećamo uz toplu svjetlost, a u prostorima visoke razine rasvijetljenosti preporuča se hladnije svjetlo – vezano za dnevne aktivnosti u radnim prostorima – uredima. Pojam „topla” i „hladna“ svjetlost u smislu boje svjetlosti nije povezana s količinom topline koju izvor emitira. 


Boja svjetla i primjena u praksi

Iako smo vam već pokušali dati odgovore na pitanje gdje koju boju staviti, odnosno kakvu boja svjetla primijeniti u određenim prostorijama, u nastavku pročitajte malo detaljnije objašnjenje. Naime, prilikom odabira boje svjetla u obzir morate uzeti namjenu određene prostorije, ne može ista boja žarulje biti u dnevnom boravku ili kuhinji i kupaonici, a naročito u spavaćoj ili dječjoj sobi. Stoga se boja žarulja dijeli u tri grupe:

  • Topla bijela svjetlost je ugodna
  • Neutralna bijela svjetlost stvara radnu atmosferu
  • Dnevna bijela svjetlost pogodna je za interijere samo onda kad je rasvijetljenost 1000 luksa (1 lumen po m2) ili više.

Topla bijela (2700K – 3300K) – bijela boja sa žućkastom primjesom koja je vrlo slična svjetlosti koju emitira obična žarulja sa žarnom niti. To je dobra boja za oči te se stoga posebno preporučuje za unutarnju upotrebu u stambenim prostorima za boravak, kao što su kuhinja, dnevna soba i spavaonica.

Neutralna bijela/boja snijega (4000K – 4500K) – od svih nijansi bijela neutralna boja daje najviše svjetla. Pogodna je za poslovne i prodajne prostore.

Hladno bijela (4500K – 6500K) – bijela boja s plavom primjesom. Ta boja ne privlači kukce pa je stoga pogodna uglavnom samo za korištenje kod vanjske rasvjete.

Nadamo se da ste sada potkovani dovoljnom količinom informacija o boji svjetlosti i o njihovoj primjeni u određenim prostorima. U nastavku ćemo odgovoriti na nekoliko često postavljenih pitanja u domeni boje svjetla, ali kod LED žarulja.



Kako odabrati boju svjetla kod LED žarulja?

Idealna temperatura LED žarulja za domaćinstva je oko 3000K, 2700K-3000K za spavaće sobe, a 4000K za kuhinju ili garažu.  Za vanjsku primjenu, u dvorištu ili balkonu 4000K-4500K je sasvim odgovarajuća boja svjetla, osim ako vam više odgovara hladniji izgled svjetla tada možete odabrati čak boju svjetla od 5000K. Zadnji odabir je češći kod uredskih prostora ili bolnica.

Zašto je bitna boja svjetla kod LED žarulja?

Odabir boje LED žarulje može imati značajan utjecaj na osjećaj i funkcionalnost bilo kojeg prostora. Niže temperature boje (topla boja svjetla cca. 2700-3000K) namijenjena je za ambijentalno osvjetljenje prostora (dnevni boravak, okućnica) jer stvara osjećaj ugode i najsličnija je klasičnoj rasvjeti (na koju su se ljudi najviše navikli). S druge strane, temperature 4000K-4500K idealne su za radne aktivnosti. Takva boja svjetla najsličnija je dnevnom svjetlu pa je ljudima znatno lakše obavljati radne zadatke. Kada je riječ o temperaturi boje 5000-6000K, ovakva svjetlost može stvarati nelagodu i zamarati oči. Rasvjeta utječe na naše raspoloženje i dojam prostora pa je vrlo bitno odabrati boje žarulje koje će pozitivno utjecati na vas.


Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i