Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Kako rasporediti utičnice i prekidače u kući ili stanu

Interijer
Odpověděl:
TihanaTihana

Odgovor:

Raspored postavljanja i ugradnje električnih utičnica i prekidača jedna je od prvih stavki koje treba isplanirati prije početka izvođenja radova. Kako bi precizno i efikasno smjestili električne utičnice i prekidače neophodno je prethodno detaljno razraditi projekt cijelog interijera, uključujući naravno sve prostorije u vašoj kući ili stanu.

Gdje i na koju visinu postaviti utičnice

Od posebne važnosti je pozicija ugradbenih i fiksnih električnih uređaja. Najveći broj ovakvih uređaja nalazi se u kuhinji pa je detaljan projekt kuhinje posebno bitan kako bi se izbjegle komplikacije pri kasnijim fazama izvođenja. Prilikom planiranja rasporeda utičnica treba imati na umu i eventualne prenamjene određenih prostora u budućnosti pa po potrebi predvidjeti nešto više utičnica budući da su troškovi dodavanja nekoliko utičnica u ovoj fazi zanemarivi, a njihovo naknadno dodavanje je komplicirano i zahtjeva štemanje gotovih zidova. Važeći europski standard za pozicioniranje utičnica preporučuje ugradnju utičnica na visini od 30 cm od poda i na minimalnoj udaljenosti od 10cm od vrata i prozora. Izuzetak su utičnice u kuhinji koje se montiraju iznad nivoa radne ploče, obično na visini od oko 105 cm od poda, kao i utičnice u kupaonici koje se izvode na visini iznad 90 cm. U nastavku ćemo vam dati upute i prijedloge za instalaciju utičnica i prekidača u različitim prostorijama u vašoj kući ili stanu.



Utičnice u kuhinji 

Kuhinja je prostorija u kojoj se nalazi najviše elektroinstalacija i zahtjeva posebnu pažnju kako bi prilikom instalacije sve bilo raspoređeno pravilno i funkcionalno. Postoji nekoliko prijedloga za smještaj utičnica za ugradbene kuhinjske uređaje. Najlogičniji bi bio instalacija utičnica u susjedni element kuhinje u odnosu na sam uređaj. Ovakva pozicija omogućava lak pristup radi isključenja uređaja iz utičnice u slučaju kvara ili za potrebe održavanja. Ukoliko okolnosti zahtijevaju montažu utičnice direktno iza samog uređaja vodite računa o tome da predvidite dovoljan prostor kako uređaj ne bi udarao u i doticao priključak za struju. Također je od izuzetne važnosti za vašu sigurnost utičnice odvojiti od cijevi vodovoda za sudoper i perilicu za suđe minimalno 20 cm. Priključak za napu ovisi o modelu, može biti putem utičnice ili direktno preko napojnog kabela. Proizvođači uglavnom preporučuju povezivanje preko utičnice zbog lakšeg servisiranja uređaja. Visina priključka za napu ovisi od točne visine same nape i obično se kreće oko 180 cm od poda. Ukoliko se povezivanje vrši preko utičnice ista mora biti dostupna i poslije ugradnje uređaja. 

U kuhinji su vam također potrebne utičnice za male kućanske aparate. Postoji nekoliko opcija za ugradnju, ali se položaj uvijek određuje prema slobodnom dijelu kuhinjske radne ploče. Uobičajena pozicija je na zidu između gornjih i donjih kuhinjskih elemenata i utičnica se u ovom slučaju ugrađuje na visini od 10 do 15 cm od visine radne ploče, tj. na oko 105 cm od poda. U novije vrijeme sve je popularnije ugrađivanje utičnica u samu radnu ploču u vidu “pop up” utičnica. Iako zahtijevaju nešto prostora za montažu ispod radne ploče, ovakve utičnice su izuzetno dekorativne i funkcionalne. Nadalje, nemojte zaboraviti na tzv. slobodne utičnice, odnosno utičnice za uključivanje usisavača i ostalih kućanskih aparata koje ne koristite stalno. Okvirno pravilo kojim se možete voditi je da servisne utičnice budu na međusobnom razmaku od maksimalno 3 m. Najzgodnije je i vizualno najprihvatljivije da utičnice budu ugrađene na 15 cm od vrata ili kraja zida. Ovako ćete ih poravnati sa prekidačima i dobiti istu vertikalnu os kao i uravnotežen ritam utičnica kroz cijeli stan ili kuću.


Utičnice u dnevnom boravku

Što se tiče dnevnog boravka, najbitnije je svakako adekvatno postaviti utičnice za sistem kućne zabave, odnosno prije svega za TV uređaj. Naša preporuka je da za TV i prateće uređaje predvidite minimalno dvije M7 utičnice na različitim visinama, posebno ako se sam TV uređaj kači na zid. Prvi modul utičnica postavlja se direktno iza TV-a, pri pozicioniranju voditi računa o položaju i načinu kačenja zidnog nosača ukoliko isti postoji. Ove utičnice su prvenstveno namijenjene za TV, ali i za potencijalno dodavanje malih pratećih uređaja koji mogu biti postavljeni iza TV-a. Drugi modul postavlja se u istoj vertikanoj osi na visini od 30 cm od poda, tako da se nalazi iza TV komode koja je obično visine od 30 do 50 cm, i u kojoj se nalaze prateći uređaji. Ovaj modul također pored nekoliko elektro utičnica sadrži multimedijalne utičnice. Ukoliko planirate više uređaja, kao što je na primer HiFi sistem, na istoj poziciji, obavezno računajte prije na dodatne module. Budući da se svakodnevno pojavljuju nove tehnologije i multimedijalni uređaji kao dodatci sistemima kućne zabave bilo bi dobro predvidjeti način povezivanja uređaja sa TV-om. Naš savjet bi bio da se u sam zid neposredno pored strujnih utičnica ugradi vertikalan kanal u koji bi bili sakriveni svi multimedijalni kabeli između TV-a i ostalih uređaja (top boxova, soundbarova, HiFi uređaja, konzola itd.). Na ovaj način osiguravamo mogućnost dodavanja novih uređaja ili zamjene povezivanja između TV-a okačenog na zidu i dodatnih uređaja koji se nalaze u komodi bez naknadnih radova na samom zidu. Pored utičnica za sistem za zabavu u dnevnoj sobi obavezno predvidite i nešto više utičnica za podne lampe i eventualne dodatne sadržaje u budućnosti.


Utičnice u spavaćoj sobi

Iako brojna sociološko-medicinska istraživanja upozoravaju na opasnosti multimedijalnih uređaja u prostoru u kojem se spava, nažalost oni su i dalje gotovo neizbježni u današnje vrijeme pri projektiranju spavaće sobe. Utičnice u spavaćoj sobi obično služe za TV i prateće uređaje, a važe isti savjeti za pozicioniranje kao u dnevnoj sobi. 

Najveći broj utičnica u spavaćoj sobi ovisi o položaju kreveta. Neizbježne utičnice za punjače trebalo bi instalirati neposredno iznad noćnog ormarića, obično na visini oko 70 cm od poda. Ako lampe za čitanje nisu ugrađene u zid ili okačene na plafon obavezno predvidjeti utičnice za njih. Vizualno je najbolje da ove utičnice budu na visini od 30 cm od poda, direktno ispod utičnica za noćni stolić kako bi ih isti sakrio. Ukoliko su lampe ugrađene razmislite o modulu koji će pored utičnice za punjače i slično imati i prekidač za centralno svjetlo, kao i za lampu za čitanje sa svake strane kreveta.

Utičnice u kupaonici

Pravila postavljanja utičnica u kupaonici nešto su drugačija nego za ostale prostorije u stanu. Visina utičnica u kupaonici također se razlikuje od ostatka stana i iznosi minimum 90 cm od poda. U zoni od 60 cm od izlaza vode, odnosno tuš kabine, kade i umivaonika utičnice se ne smiju uopće postavljati. Ostale utičnice postavite prema broju električnih uređaja koji će biti u kupaonici, primjerice, perilica i sušilica za robu. Također računajte na slobodne utičnice pored ogledala za sušilo za kosu, za električni brijač i sl. 

Raspored utičnica i prekidača

U prethodnom odjeljku smo detaljno opisali gdje i na koju visinu instalirati utičnice, a sada smo došli do prekidača. Budući da je u prostoru veći broj utičnica i budući da su izložene (direktan kontakt), važno ih je postaviti na pravilan i siguran način. S prekidačima ne morate biti toliko na oprezu, ali ipak bi bilo dobro također ranije isplanirati njihovo pozicioniranje.

Vjerojatno se sjećate da je prije u stanovima i kućama bilo uobičajeno postavljati prekidače u visini ramena ili očiju odrasle osobe, odnosno na visini od otprilike 1 m 70 cm. Danas se pak ove sklopke za uključivanje rasvjetnih tijela instaliraju prema ergonomskoj praktičnosti:

  • Prekidači se nalaze na vratima sa strane kvake na udaljenosti od 10 cm.
  • Visina sklopki prema podu je 80-90 cm, u visini ruke spuštene prema dolje.
  • U kupaonicama je minimalna udaljenost od prekidača do vrata tuš kabine 60-70 cm.
  • Prekidači postavljeni iznad radne površine u kuhinji, kao i utičnice, ne smiju se nalaziti bliže sudoperu ili plinovodu bliže od 50-60 cm.

Vjerujemo da vam je naš članak pomogao i da ćete slijediti naše upute kako biste na siguran i vama pogodan način prilagodili i postavili sve utičnice i prekidače u vašem prostoru. 

Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i