Levý banner
Pravý banner
Izbornik
0 0,00
Još 66 do besplatne dostave
Kategorija

Solarni paneli - sigurnost u neizvjesnim vremenima

Eksterijer
Odpověděl:
TihanaTihana

Odgovor:

Solarni paneli su ključ za stvaranje energetski samodostatnog kućanstva. Oslobodit će vas straha od nadolazećih računa za električnu energiju.

Sunce nam osigurava život na zemlji već milijardama godina. Osim što nam pomaže sintetizirati vitamin D, služi i kao neiscrpan izvor energije. I to ne samo nama, već i svemu oko nas. Sunčeva (solarna) energija se, zajedno s vjetrom, vodom i geotermalnom toplinom, ubraja u obnovljive izvore energije (njihov proizvod zovemo još i zelena električna energija). Njihova glavna odlika je to da se s vremenom sami od sebe prirodno obnavljaju.

To utječe na sve nas. Život nam često donosi izazove, a jedan od njih je i pronaći način kako smanjiti životne troškove. Primjećujemo da iznosi na računima za režije rastu, no možemo li poduzeti nešto u vezi toga? Možemo. Solarna energija je odgovor na pitanje kako biti sigurni da nećete plaćati više no što biste htjeli. Pogledajmo zajedno ovaj kratki pregled kako solarni paneli funkcioniraju.


Solarni paneli – kako funkcioniraju? 

Kad bismo krenuli detaljno opisivati kako solarni paneli apsorbiraju sunčeve zrake i pretvaraju ih u električnu energiju, ovaj članak bio bi dug više stranica. Stoga, evo barem ukratko: solarni paneli koriste fotonaponsku metodu koja se temelji na izravnoj pretvorbi sunčevog zračenja u istosmjernu struju. Posrednik u ovom fenomenu su fotonaponske ćelije, koje zajedno čine cjelinu – fotonaponski (solarni) panel. Još uvijek nije potpuno jednostavno? Pa i nije. Dokaz tomu je i činjenica da je 1905. godine sam Albert Einstein dobio Nobelovu nagradu za fiziku upravo zato što je objasnio fotoelektrični učinak. Dobra stvar za nas je da se upravo Einstein pobrinuo za sve komplicirane dijelove. Nama preostaje još samo odabrati odgovarajući solarni panel. Naime, korištenje kućnih solarnih panela je izuzetno jednostavno. A sad popričajmo malo više o tome zašto se stvarno isplati nabaviti solarne panele. 

Nabaviti, montirati, svijetliti

Već smo spomenuli da se solarne panele isplati kupiti radi financijskih ušteda. Kako to konkretno izgleda? Kupnja jednog fotonaponskog panela koštat će vas nekoliko tisuća kuna. A koliko će vam ih trebati kako bi u potpunosti opskrbljivali vaš dom? Naravno, to ovisi i o veličini vaše kuće. U prosjeku će vam biti dovoljno oko dvanaest do dvadeset panela. To znači da će se ukupni iznos vašeg ulaganja kretati od dvadeset i tri do četrdeset tisuća kuna. Ali! Isplatit će se u tren oka. Računica je sasvim jednostavna - bez solarnih panela, za električnu energiju  godišnje potrošite čak preko deset tisuća kuna (trošak solarne energije je višestruko niži), tako da će vam se sav novac vratiti u samo nekoliko godina. Osim toga, budete li ispunjavali sve uvjete, postoji mogućnost sufinanciranja od strane fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Trenutno nema otvorenog javnog natječaja, no posjetite njihove stranice kako biste saznali ispunjavate li uvjete i postoji li mogućnost ponovnog otvaranja javnog poziva. 

Svijet ne pokreće samo novac. Solarna energija je sama po sebi vrlo ekološki prihvatljiva. Iz vrlo jednostavnog razloga - osim solarnog panela, treba joj još samo suce. Korištenjem solarne energije za svoje kućanstvo postat ćete neovisni o opskrbi električnom energijom iz mreže. Zahvaljujući tome, nećete morati gristi nokte zbog rasta cijena kao ni brinuti se ako na mreži nestane struje

Već smo vas uvjerili da se kupnja solarnih panela stvarno isplati? Ako je tomu tako, onda još samo bacite pogled na našu bogatu ponudu solarnih panela, pročitajte njihove detaljne opise i ubacite u košaricu. Za neke od njih vrijedi i popust na količinu – što ih više kupite, to će cijena pojedinih panela biti niža. Imate ih? Onda ih samo preostaje smjestiti na odgovarajući način. Budući im je potrebna izravna sunčeva svjetlost, najbolje mjesto bio bi krov vaše kuće. Točnije, južna strana, idealno s nagibom od 25 - 38 stupnjeva. No, prepreku im ne predstavlja ni krov okrenut prema jugoistoku ili jugozapadu. Preporučujemo izbjegavanje sjeverne strane, na koju ne dopire dovoljno sunčeve svjetlosti. Gotovo. Sada sve što trebate učiniti je proslaviti paljenje prve žarulje koju napaja vaša vlastita kućna elektrana.



Autor článku:

Tihana
Tihana Stručnjak za korisničku podršku

Nije samo stručnjak za korisničku podršku, već je i entuzijast za modernu LED rasvjetu. U svojim članicma će Vas savjetovati kako uštedjeti na električnoj energiji ili će vam otkriti mnoge vrste savršene rasvjete za vaš dom i vrt.

Pitajte bilo što

Tihana

Pomoći ćemo vam sa izborom kao i sa tehničkim problemima.

01 3000 974(Pon-Pet, 08-16:30h)

Pitajte
 
                     

POVEZANI proizvodi

Copyright © 1994 – 2024 Donoci s.r.o. Sva prava pridržana. Informacije o obradi osobnih podataka. i